DELANCY GB ALPINE CHAMPIONSHIPS 2019
03 April 2019
NC Giant Slalom - Men - Run 1
Tignes (FRA)
more
Lognan
-
Giant Slalom
Weather
Snow:
Weather:
Temp Start:
0° C
Temp Finish:
0° C
Race Info
Homologation:
9474/01/10
Start:
2455m
Finish:
2105m
Length:
1000m
Gates:
39 (38)
Start Time:
09:30 (local)
Live
Start List
Ranking
Live
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run
93
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
DNF
92
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
01:07.02
91
ROLFE Joshua
GBR
EXL
U18
01:11.96
90
RICHARDS Alexandre
GBR
BSA
U18
01:04.62
89
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
DNF
88
MCINTYRE Scott
GBR
BSC
U18
01:05.73
84
PETRUK Nazariy
UKR
U21
DNS
87
PRICE Joshua
GBR
CAR
U18
01:05.19
86
WATERMAN Sam
NED
U18
01:04.15
85
KOLAR Martin
CZE
U18
01:06.55
83
BESSELAAR Tobias
NED
U18
01:09.55
82
PINI Max
GBR
AMB
U18
DNF
81
WINDEN VAN Niels
NED
U18
01:02.48
80
BLOOM Ryan
GBR
WCS
U18
01:01.98
79
SHEPHERD Calum
GBR
ASC
U21
01:02.69
78
GRAND Hayden
GBR
U30
01:01.03
77
DE POURTALES Louis
GBR
BSA
U18
01:02.43
76
HALL Adam
GBR
JRS
U21
01:01.69
75
HAY Adam
GBR
BSA
U18
01:04.50
74
WAITT Scott
GBR
SSC
U21
DNF
73
GILLETT James
GBR
AMB
U18
DNF
72
FRYERS Toby
GBR
BSA
U18
DNF
71
FLUCK Adam
GBR
SPR
U18
DNF
70
WAITT Stuart
GBR
SSC
U21
01:01.23
69
WALKER UTHEIM Harald
GBR
U18
01:02.51
68
LEACH Charlie
GBR
AMB
U18
DNF
67
HOTERMANS Nicolas
BEL
U18
01:02.77
66
TARANTELLI Uberto
GBR
U21
01:01.08
65
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
59.77
64
KRABSHUIS Noah
NED
U21
01:01.10
63
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
59.50
62
CHRISTEY David
GBR
BSA
U21
01:00.05
61
KOPECKY Adam
CZE
U18
DNF
60
HOLMES Robert
GBR
EVO
U18
58.66
59
SUNSHINE Ben
USA
U18
DNS
58
LASH Ben
USA
U21
DNF
57
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
59.21
94
WEEKS Oliver
GBR
Ambition
U18
58.54
56
KUWALL Duncan
GBR
SSC
U21
59.17
55
HUDSON Tom
GBR
BSA
U18
57.19
54
BRUNO Benjamin
GBR
BSA
U21
58.61
53
RANKIN Charles
GBR
AMB
U18
DNF
52
WILLS Angus
GBR
EVO
U21
57.82
51
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
DNF
50
MIDDLETON Fraser
GBR
GSR
U21
57.38
49
MILATA Jiri
CZE
U21
DNF
48
TODD-SAUNDERS Samuel
GBR
DHO
U30
DNF
47
BERTHET Matteo
FRA
Cs Val d isere
U18
57.13
46
HOKSBERGEN Sam
NED
U30
57.22
45
KICK Euan
GBR
ATC
U30
57.91
44
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
56.33
43
KARAVASILI Leonidas
GBR
EVO
U21
DNF
42
STEUDLE Roy-Alexander
GBR
U30
DNF
41
GUILLOT Clement
FRA
C.S val d isere
U21
56.75
40
CENERELLI Enzo
FRA
C.S courchevel
U21
56.29
39
KOULA Jan
CZE
U21
57.25
38
VARCIN Nils
FRA
Cs Val d isere
U18
57.45
37
POGNEAUX Matteo
FRA
C.S serre chevalier
U21
DNF
36
KLUFTS Evan
FRA
S.C araches les carroz
U30
56.00
35
VOLGGER Thomas
AUT
U21
56.14
34
NORAZ Tony
FRA
U21
56.02
33
PAGET Ambroise
FRA
S.C combloux
U21
56.28
32
BIRAN Itamar
ISR
U21
56.37
31
SILVESTRE Baptiste
FRA
U21
56.64
30
FRESQUET Adrien
FRA
S.C de peyragudes
U21
55.41
29
DUCROS Leo
FRA
Cs La plagne
U18
56.07
28
BANFI Pablo
FRA
Cs Les saisies
U18
DNF
27
LARDON Thomas
FRA
Sc Alpe d huez
U18
55.28
26
COLLOMBET Ryan
FRA
VOIRON SKI MONTAGNE
U21
55.57
25
FAVRE Guerlain
FRA
U21
DNF
24
ZAZZARO Giovanni
ITA
U21
DNF
23
PERRIER Lucas
FRA
S.C des Aillons
U30
56.03
22
PFANNHAUSER Stefan
AUT
U21
56.31
21
PICCARD Daron
FRA
C.S. Les Saisies
U30
DNF
20
BIANCHINI Augustin
FRA
S.C vallee meribel
U21
55.00
19
BIRKNER Alexander
USA
U21
DNF
18
RASSAT Paco
FRA
U21
54.97
17
MAJOR Billy
GBR
U30
54.94
16
MOYNIHAN Nicholas
GBR
U30
DNF
15
COTTINEAU Vito
FRA
C.S. Villard de Lans
U30
56.73
14
TUAIRE Louis
FRA
C.S courchevel
U21
55.20
13
INNES Iain
GBR
SSC
U21
55.41
12
POTH Robert
GBR
HEM
U30
55.09
11
SCHULLER Victor
FRA
C.S. Val d Isere
U30
55.37
10
FIVEL Sacha
FRA
C.S SPORTS COURCHEVEL
U21
54.73
9
ORECCHIONI Diego
FRA
C.S courchevel
U21
55.05
8
PIOLAINE Simon
FRA
U30
54.26
7
ANGUENOT Leo
FRA
U21
54.59
6
RAPOSO Charlie
GBR
AMB
U30
54.34
5
TAYLOR Laurie
GBR
BSA
U30
54.09
4
GUILLOT Victor
FRA
U30
54.78
3
BRONDEX Alexis
FRA
S.C. Combloux
U30
53.87
2
GOWER Jack
GBR
SPR
U30
54.52
1
PERRIER Paul
FRA
U30
DNF
Start List
NO
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run 1
Diff 1
RK1
1
1
PERRIER Paul
FRA
U30
DNF
2
2
GOWER Jack
GBR
SPR
U30
54.52
+00.65
5
3
3
BRONDEX Alexis
FRA
S.C. Combloux
U30
53.87
0.00
1
4
4
GUILLOT Victor
FRA
U30
54.78
+00.91
8
5
5
TAYLOR Laurie
GBR
BSA
U30
54.09
+00.22
2
6
6
RAPOSO Charlie
GBR
AMB
U30
54.34
+00.47
4
7
7
ANGUENOT Leo
FRA
U21
54.59
+00.72
6
8
8
PIOLAINE Simon
FRA
U30
54.26
+00.39
3
9
9
ORECCHIONI Diego
FRA
C.S courchevel
U21
55.05
+01.17
12
10
10
FIVEL Sacha
FRA
C.S SPORTS COURCHEVEL
U21
54.73
+00.86
7
11
11
SCHULLER Victor
FRA
C.S. Val d Isere
U30
55.37
+01.50
16
12
12
POTH Robert
GBR
HEM
U30
55.09
+01.22
13
13
13
INNES Iain
GBR
SSC
U21
55.41
+01.54
18
14
14
TUAIRE Louis
FRA
C.S courchevel
U21
55.20
+01.32
14
15
15
COTTINEAU Vito
FRA
C.S. Villard de Lans
U30
56.73
+02.85
31
16
16
MOYNIHAN Nicholas
GBR
U30
DNF
17
17
MAJOR Billy
GBR
U30
54.94
+01.07
9
18
18
RASSAT Paco
FRA
U21
54.97
+01.09
10
19
19
BIRKNER Alexander
USA
U21
DNF
20
20
BIANCHINI Augustin
FRA
S.C vallee meribel
U21
55.00
+01.12
11
21
21
PICCARD Daron
FRA
C.S. Les Saisies
U30
DNF
22
22
PFANNHAUSER Stefan
AUT
U21
56.31
+02.44
27
23
23
PERRIER Lucas
FRA
S.C des Aillons
U30
56.03
+02.16
22
24
24
ZAZZARO Giovanni
ITA
U21
DNF
25
25
FAVRE Guerlain
FRA
U21
DNF
26
26
COLLOMBET Ryan
FRA
VOIRON SKI MONTAGNE
U21
55.57
+01.70
19
27
27
LARDON Thomas
FRA
Sc Alpe d huez
U18
55.28
+01.41
15
28
28
BANFI Pablo
FRA
Cs Les saisies
U18
DNF
29
29
DUCROS Leo
FRA
Cs La plagne
U18
56.07
+02.20
23
30
30
FRESQUET Adrien
FRA
S.C de peyragudes
U21
55.41
+01.54
17
31
31
SILVESTRE Baptiste
FRA
U21
56.64
+02.77
30
32
32
BIRAN Itamar
ISR
U21
56.37
+02.50
29
33
33
PAGET Ambroise
FRA
S.C combloux
U21
56.28
+02.41
25
34
34
NORAZ Tony
FRA
U21
56.02
+02.15
21
35
35
VOLGGER Thomas
AUT
U21
56.14
+02.26
24
36
36
KLUFTS Evan
FRA
S.C araches les carroz
U30
56.00
+02.13
20
37
37
POGNEAUX Matteo
FRA
C.S serre chevalier
U21
DNF
38
38
VARCIN Nils
FRA
Cs Val d isere
U18
57.45
+03.58
38
39
39
KOULA Jan
CZE
U21
57.25
+03.38
36
40
40
CENERELLI Enzo
FRA
C.S courchevel
U21
56.29
+02.42
26
41
41
GUILLOT Clement
FRA
C.S val d isere
U21
56.75
+02.87
32
42
42
STEUDLE Roy-Alexander
GBR
U30
DNF
43
43
KARAVASILI Leonidas
GBR
EVO
U21
DNF
44
44
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
56.33
+02.46
28
45
45
KICK Euan
GBR
ATC
U30
57.91
+04.03
40
46
46
HOKSBERGEN Sam
NED
U30
57.22
+03.35
35
47
47
BERTHET Matteo
FRA
Cs Val d isere
U18
57.13
+03.25
33
48
48
TODD-SAUNDERS Samuel
GBR
DHO
U30
DNF
49
49
MILATA Jiri
CZE
U21
DNF
50
50
MIDDLETON Fraser
GBR
GSR
U21
57.38
+03.51
37
51
51
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
DNF
52
52
WILLS Angus
GBR
EVO
U21
57.82
+03.95
39
53
53
RANKIN Charles
GBR
AMB
U18
DNF
54
54
BRUNO Benjamin
GBR
BSA
U21
58.61
+04.74
42
55
55
HUDSON Tom
GBR
BSA
U18
57.19
+03.32
34
56
56
KUWALL Duncan
GBR
SSC
U21
59.17
+05.30
44
57
94
WEEKS Oliver
GBR
Ambition
U18
58.54
+04.67
41
58
57
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
59.21
+05.34
45
59
58
LASH Ben
USA
U21
DNF
60
59
SUNSHINE Ben
USA
U18
DNS
61
60
HOLMES Robert
GBR
EVO
U18
58.66
+04.79
43
62
61
KOPECKY Adam
CZE
U18
DNF
63
62
CHRISTEY David
GBR
BSA
U21
01:00.05
+06.18
48
64
63
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
59.50
+05.63
46
65
64
KRABSHUIS Noah
NED
U21
01:01.10
+07.23
51
66
65
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
59.77
+05.90
47
67
66
TARANTELLI Uberto
GBR
U21
01:01.08
+07.21
50
68
67
HOTERMANS Nicolas
BEL
U18
01:02.77
+08.89
59
69
68
LEACH Charlie
GBR
AMB
U18
DNF
70
69
WALKER UTHEIM Harald
GBR
U18
01:02.51
+08.64
57
71
70
WAITT Stuart
GBR
SSC
U21
01:01.23
+07.36
52
72
71
FLUCK Adam
GBR
SPR
U18
DNF
73
72
FRYERS Toby
GBR
BSA
U18
DNF
74
73
GILLETT James
GBR
AMB
U18
DNF
75
74
WAITT Scott
GBR
SSC
U21
DNF
76
75
HAY Adam
GBR
BSA
U18
01:04.50
+10.63
61
77
76
HALL Adam
GBR
JRS
U21
01:01.69
+07.82
53
78
77
DE POURTALES Louis
GBR
BSA
U18
01:02.43
+08.56
55
79
78
GRAND Hayden
GBR
U30
01:01.03
+07.16
49
80
79
SHEPHERD Calum
GBR
ASC
U21
01:02.69
+08.82
58
81
80
BLOOM Ryan
GBR
WCS
U18
01:01.98
+08.11
54
82
81
WINDEN VAN Niels
NED
U18
01:02.48
+08.61
56
83
82
PINI Max
GBR
AMB
U18
DNF
84
83
BESSELAAR Tobias
NED
U18
01:09.55
+15.67
67
85
84
PETRUK Nazariy
UKR
U21
DNS
86
85
KOLAR Martin
CZE
U18
01:06.55
+12.68
65
87
86
WATERMAN Sam
NED
U18
01:04.15
+10.28
60
88
87
PRICE Joshua
GBR
CAR
U18
01:05.19
+11.32
63
89
88
MCINTYRE Scott
GBR
BSC
U18
01:05.73
+11.86
64
90
89
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
DNF
91
90
RICHARDS Alexandre
GBR
BSA
U18
01:04.62
+10.74
62
92
91
ROLFE Joshua
GBR
EXL
U18
01:11.96
+18.09
68
93
92
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
01:07.02
+13.15
66
94
93
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
DNF
Event Ranking
RNK
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
TOTAL
DIFF
1
3
BRONDEX Alexis
FRA
S.C. Combloux
U30
53.87
0.00
2
5
TAYLOR Laurie
GBR
BSA
U30
54.09
+00.22
3
8
PIOLAINE Simon
FRA
U30
54.26
+00.39
4
6
RAPOSO Charlie
GBR
AMB
U30
54.34
+00.47
5
2
GOWER Jack
GBR
SPR
U30
54.52
+00.65
6
7
ANGUENOT Leo
FRA
U21
54.59
+00.72
7
10
FIVEL Sacha
FRA
C.S SPORTS COURCHEVEL
U21
54.73
+00.86
8
4
GUILLOT Victor
FRA
U30
54.78
+00.91
9
17
MAJOR Billy
GBR
U30
54.94
+01.07
10
18
RASSAT Paco
FRA
U21
54.97
+01.09
11
20
BIANCHINI Augustin
FRA
S.C vallee meribel
U21
55.00
+01.12
12
9
ORECCHIONI Diego
FRA
C.S courchevel
U21
55.05
+01.17
13
12
POTH Robert
GBR
HEM
U30
55.09
+01.22
14
14
TUAIRE Louis
FRA
C.S courchevel
U21
55.20
+01.32
15
27
LARDON Thomas
FRA
Sc Alpe d huez
U18
55.28
+01.41
16
11
SCHULLER Victor
FRA
C.S. Val d Isere
U30
55.37
+01.50
17
30
FRESQUET Adrien
FRA
S.C de peyragudes
U21
55.41
+01.54
18
13
INNES Iain
GBR
SSC
U21
55.41
+01.54
19
26
COLLOMBET Ryan
FRA
VOIRON SKI MONTAGNE
U21
55.57
+01.70
20
36
KLUFTS Evan
FRA
S.C araches les carroz
U30
56.00
+02.13
21
34
NORAZ Tony
FRA
U21
56.02
+02.15
22
23
PERRIER Lucas
FRA
S.C des Aillons
U30
56.03
+02.16
23
29
DUCROS Leo
FRA
Cs La plagne
U18
56.07
+02.20
24
35
VOLGGER Thomas
AUT
U21
56.14
+02.26
25
33
PAGET Ambroise
FRA
S.C combloux
U21
56.28
+02.41
26
40
CENERELLI Enzo
FRA
C.S courchevel
U21
56.29
+02.42
27
22
PFANNHAUSER Stefan
AUT
U21
56.31
+02.44
28
44
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
56.33
+02.46
29
32
BIRAN Itamar
ISR
U21
56.37
+02.50
30
31
SILVESTRE Baptiste
FRA
U21
56.64
+02.77
31
15
COTTINEAU Vito
FRA
C.S. Villard de Lans
U30
56.73
+02.85
32
41
GUILLOT Clement
FRA
C.S val d isere
U21
56.75
+02.87
33
47
BERTHET Matteo
FRA
Cs Val d isere
U18
57.13
+03.25
34
55
HUDSON Tom
GBR
BSA
U18
57.19
+03.32
35
46
HOKSBERGEN Sam
NED
U30
57.22
+03.35
36
39
KOULA Jan
CZE
U21
57.25
+03.38
37
50
MIDDLETON Fraser
GBR
GSR
U21
57.38
+03.51
38
38
VARCIN Nils
FRA
Cs Val d isere
U18
57.45
+03.58
39
52
WILLS Angus
GBR
EVO
U21
57.82
+03.95
40
45
KICK Euan
GBR
ATC
U30
57.91
+04.03
41
94
WEEKS Oliver
GBR
Ambition
U18
58.54
+04.67
42
54
BRUNO Benjamin
GBR
BSA
U21
58.61
+04.74
43
60
HOLMES Robert
GBR
EVO
U18
58.66
+04.79
44
56
KUWALL Duncan
GBR
SSC
U21
59.17
+05.30
45
57
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
59.21
+05.34
46
63
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
59.50
+05.63
47
65
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
59.77
+05.90
48
62
CHRISTEY David
GBR
BSA
U21
01:00.05
+06.18
49
78
GRAND Hayden
GBR
U30
01:01.03
+07.16
50
66
TARANTELLI Uberto
GBR
U21
01:01.08
+07.21
51
64
KRABSHUIS Noah
NED
U21
01:01.10
+07.23
52
70
WAITT Stuart
GBR
SSC
U21
01:01.23
+07.36
53
76
HALL Adam
GBR
JRS
U21
01:01.69
+07.82
54
80
BLOOM Ryan
GBR
WCS
U18
01:01.98
+08.11
55
77
DE POURTALES Louis
GBR
BSA
U18
01:02.43
+08.56
56
81
WINDEN VAN Niels
NED
U18
01:02.48
+08.61
57
69
WALKER UTHEIM Harald
GBR
U18
01:02.51
+08.64
58
79
SHEPHERD Calum
GBR
ASC
U21
01:02.69
+08.82
59
67
HOTERMANS Nicolas
BEL
U18
01:02.77
+08.89
60
86
WATERMAN Sam
NED
U18
01:04.15
+10.28
61
75
HAY Adam
GBR
BSA
U18
01:04.50
+10.63
62
90
RICHARDS Alexandre
GBR
BSA
U18
01:04.62
+10.74
63
87
PRICE Joshua
GBR
CAR
U18
01:05.19
+11.32
64
88
MCINTYRE Scott
GBR
BSC
U18
01:05.73
+11.86
65
85
KOLAR Martin
CZE
U18
01:06.55
+12.68
66
92
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
01:07.02
+13.15
67
83
BESSELAAR Tobias
NED
U18
01:09.55
+15.67
68
91
ROLFE Joshua
GBR
EXL
U18
01:11.96
+18.09
59
SUNSHINE Ben
USA
U18
DNS
84
PETRUK Nazariy
UKR
U21
DNS
1
PERRIER Paul
FRA
U30
DNF
16
MOYNIHAN Nicholas
GBR
U30
DNF
19
BIRKNER Alexander
USA
U21
DNF
21
PICCARD Daron
FRA
C.S. Les Saisies
U30
DNF
24
ZAZZARO Giovanni
ITA
U21
DNF
25
FAVRE Guerlain
FRA
U21
DNF
28
BANFI Pablo
FRA
Cs Les saisies
U18
DNF
37
POGNEAUX Matteo
FRA
C.S serre chevalier
U21
DNF
42
STEUDLE Roy-Alexander
GBR
U30
DNF
43
KARAVASILI Leonidas
GBR
EVO
U21
DNF
48
TODD-SAUNDERS Samuel
GBR
DHO
U30
DNF
49
MILATA Jiri
CZE
U21
DNF
51
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
DNF
53
RANKIN Charles
GBR
AMB
U18
DNF
58
LASH Ben
USA
U21
DNF
61
KOPECKY Adam
CZE
U18
DNF
68
LEACH Charlie
GBR
AMB
U18
DNF
71
FLUCK Adam
GBR
SPR
U18
DNF
72
FRYERS Toby
GBR
BSA
U18
DNF
73
GILLETT James
GBR
AMB
U18
DNF
74
WAITT Scott
GBR
SSC
U21
DNF
82
PINI Max
GBR
AMB
U18
DNF
89
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
DNF
93
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
DNF