DELANCEY GB ALPINE CHAMPIONSHIPS 2019
05 April 2019
NC Slalom - Men - Run 2
Tignes (FRA)
more
Lognan
-
Slalom
Weather
Snow:
Weather:
Temp Start:
-0,1° C
Temp Finish:
0° C
Race Info
Homologation:
9475/01/10
Start:
2270m
Finish:
2105m
Length:
-
Gates:
Start Time:
10:45 (local)
Live
Start List
Ranking
Live
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run
89
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
58.68
87
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
57.45
86
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
01:32.41
78
THEVELIN Arthur
BEL
U18
55.52
72
MUNDAY William
GBR
DRA
U21
01:03.22
74
HAY Adam
GBR
BSA
U18
51.69
76
GRAND Hayden
GBR
U30
49.06
71
SHEPHERD Calum
GBR
ASC
U21
DNF
30
WILLS Angus
GBR
EVO
U21
DNS
65
WAITT Stuart
GBR
SSC
U21
47.82
33
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
DNF
63
HOTERMANS Nicolas
BEL
U18
DNF
61
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
46.07
67
TARANTELLI Uberto
GBR
BSA
U21
47.36
73
PETRUK Nazariy
UKR
U21
48.45
3
LETITRE Theo
FRA
C.S isola 2000
U30
42.90
2
TAYLOR Laurie
GBR
BSA
DNF
7
SALARICH Joaquim
ESP
LMCE
U30
42.60
4
FAVROT Thibaut
FRA
S.K. Strasbourg
U30
42.57
5
PIOLAINE Simon
FRA
U30
DNF
6
JASICZEK Michal
POL
U30
DNF
9
ANGUENOT Leo
FRA
U21
DNF
11
AMIEZ Steven
FRA
U21
42.76
12
ORTEGA Albert
ESP
LMCE
U21
DNF
21
ZAZZARO Giovanni
ITA
U21
DSQ
8
GARAY Aingeru
ESP
CAEI
U21
43.01
10
BAUDIN Loic
FRA
U30
44.40
23
MOLLARD Leo
FRA
S.C mont saxonnex
U21
DNF
15
LOPEZ Theo
FRA
U21
43.22
16
POTH Robert
GBR
43.56
24
BONNAZ Benjamin
FRA
S.C araches les carroz
U21
43.16
34
LAMON Leo
BEL
U30
45.87
29
INNES Iain
GBR
SSC
DNF
28
MIDDLETON Fraser
GBR
GSR
43.44
43
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
DNF
18
DESGRIPPES Hugo
FRA
C.S la clusaz
U21
41.87
19
BIRKNER Alexander
USA
U21
42.38
36
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
42.95
54
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
44.10
40
TODD-SAUNDERS Samuel
GBR
DHO
U30
DNF
41
DOYLE Jake
GBR
BSA
U18
44.39
49
KARAVASILI Leonidas
GBR
EVO
U21
DNF
35
KUWALL Duncan
GBR
SSC
43.19
37
RANKIN Charles
GBR
AMB
U18
41.98
39
HOKSBERGEN Sam
NED
U30
42.53
Start List
NO
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run 1
Diff 1
RK1
Run 2
Diff 2
RK2
TOTAL
1
39
HOKSBERGEN Sam
NED
U30
49.99
+06.12
30
42.53
+00.66
4
01:32.53
2
37
RANKIN Charles
GBR
AMB
U18
49.84
+05.97
29
41.98
+00.11
2
01:31.82
3
35
KUWALL Duncan
GBR
SSC
49.68
+05.81
28
43.19
+01.32
12
01:32.88
4
49
KARAVASILI Leonidas
GBR
EVO
U21
49.59
+05.72
27
DNF
DNF
5
41
DOYLE Jake
GBR
BSA
U18
49.37
+05.50
26
44.39
+02.52
17
01:33.77
6
40
TODD-SAUNDERS Samuel
GBR
DHO
U30
49.26
+05.39
25
DNF
DNF
7
54
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
49.16
+05.29
24
44.10
+02.23
16
01:33.27
8
36
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
48.61
+04.74
23
42.95
+01.07
9
01:31.56
9
19
BIRKNER Alexander
USA
U21
48.60
+04.73
22
42.38
+00.51
3
01:30.99
10
18
DESGRIPPES Hugo
FRA
C.S la clusaz
U21
48.48
+04.61
21
41.87
0.00
1
01:30.36
11
43
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
48.35
+04.48
20
DNF
DNF
12
28
MIDDLETON Fraser
GBR
GSR
48.27
+04.40
19
43.44
+01.56
14
01:31.71
13
29
INNES Iain
GBR
SSC
48.26
+04.39
18
DNF
DNF
14
34
LAMON Leo
BEL
U30
48.14
+04.27
17
45.87
+04.00
19
01:34.02
15
24
BONNAZ Benjamin
FRA
S.C araches les carroz
U21
47.86
+03.99
16
43.16
+01.29
11
01:31.02
16
16
POTH Robert
GBR
47.52
+03.65
15
43.56
+01.68
15
01:31.08
17
15
LOPEZ Theo
FRA
U21
47.22
+03.35
14
43.22
+01.35
13
01:30.44
18
23
MOLLARD Leo
FRA
S.C mont saxonnex
U21
46.94
+03.07
13
DNF
DNF
19
10
BAUDIN Loic
FRA
U30
46.87
+03.00
12
44.40
+02.52
18
01:31.27
20
8
GARAY Aingeru
ESP
CAEI
U21
46.76
+02.89
11
43.01
+01.14
10
01:29.77
21
21
ZAZZARO Giovanni
ITA
U21
46.76
+02.89
10
DSQ
DSQ
22
12
ORTEGA Albert
ESP
LMCE
U21
46.36
+02.49
9
DNF
DNF
23
11
AMIEZ Steven
FRA
U21
46.18
+02.31
8
42.76
+00.89
7
01:28.95
24
9
ANGUENOT Leo
FRA
U21
46.07
+02.20
7
DNF
DNF
25
6
JASICZEK Michal
POL
U30
45.69
+01.82
6
DNF
DNF
26
5
PIOLAINE Simon
FRA
U30
45.02
+01.15
5
DNF
DNF
27
4
FAVROT Thibaut
FRA
S.K. Strasbourg
U30
44.68
+00.81
4
42.57
+00.70
5
01:27.26
28
7
SALARICH Joaquim
ESP
LMCE
U30
44.49
+00.62
3
42.60
+00.73
6
01:27.09
29
2
TAYLOR Laurie
GBR
BSA
43.93
+00.06
2
DNF
DNF
30
3
LETITRE Theo
FRA
C.S isola 2000
U30
43.87
0.00
1
42.90
+01.02
8
01:26.77
31
73
PETRUK Nazariy
UKR
U21
50.16
+06.29
31
48.45
+06.58
23
01:38.62
32
67
TARANTELLI Uberto
GBR
BSA
U21
50.49
+06.62
32
47.36
+05.48
21
01:37.85
33
61
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
50.51
+06.64
33
46.07
+04.20
20
01:36.59
34
63
HOTERMANS Nicolas
BEL
U18
52.24
+08.37
34
DNF
DNF
35
33
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
52.26
+08.39
35
DNF
DNF
36
30
WILLS Angus
GBR
EVO
U21
52.49
+08.62
36
DNS
DNS
37
65
WAITT Stuart
GBR
SSC
U21
53.53
+09.66
37
47.82
+05.95
22
01:41.36
38
71
SHEPHERD Calum
GBR
ASC
U21
54.27
+10.40
38
DNF
DNF
39
76
GRAND Hayden
GBR
U30
54.62
+10.75
39
49.06
+07.19
24
01:43.69
40
74
HAY Adam
GBR
BSA
U18
54.72
+10.85
40
51.69
+09.81
25
01:46.41
41
72
MUNDAY William
GBR
DRA
U21
55.73
+11.86
41
01:03.22
+21.35
29
01:58.95
42
78
THEVELIN Arthur
BEL
U18
58.82
+14.95
42
55.52
+13.65
26
01:54.35
43
86
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
01:00.30
+16.43
43
01:32.41
+50.54
30
02:32.71
44
87
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
01:01.23
+17.36
44
57.45
+15.58
27
01:58.68
45
89
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
01:33.80
+49.93
45
58.68
+16.81
28
02:32.48
Event Ranking
RNK
BIB
NAME
NATION
CLUB
CATEGORY
Run 1
Run 2
TOTAL
DIFF
1
3
LETITRE Theo
FRA
C.S isola 2000
U30
43.87
42.90
01:26.77
0.00
2
7
SALARICH Joaquim
ESP
LMCE
U30
44.49
42.60
01:27.09
+00.32
3
4
FAVROT Thibaut
FRA
S.K. Strasbourg
U30
44.68
42.57
01:27.26
+00.48
4
11
AMIEZ Steven
FRA
U21
46.18
42.76
01:28.95
+02.18
5
8
GARAY Aingeru
ESP
CAEI
U21
46.76
43.01
01:29.77
+03.00
6
18
DESGRIPPES Hugo
FRA
C.S la clusaz
U21
48.48
41.87
01:30.36
+03.58
7
15
LOPEZ Theo
FRA
U21
47.22
43.22
01:30.44
+03.67
8
19
BIRKNER Alexander
USA
U21
48.60
42.38
01:30.99
+04.22
9
24
BONNAZ Benjamin
FRA
S.C araches les carroz
U21
47.86
43.16
01:31.02
+04.25
10
16
POTH Robert
GBR
47.52
43.56
01:31.08
+04.31
11
10
BAUDIN Loic
FRA
U30
46.87
44.40
01:31.27
+04.49
12
36
VINTER Owen
GBR
AMB
U18
48.61
42.95
01:31.56
+04.79
13
28
MIDDLETON Fraser
GBR
GSR
48.27
43.44
01:31.71
+04.94
14
37
RANKIN Charles
GBR
AMB
U18
49.84
41.98
01:31.82
+05.05
15
39
HOKSBERGEN Sam
NED
U30
49.99
42.53
01:32.53
+05.75
16
35
KUWALL Duncan
GBR
SSC
49.68
43.19
01:32.88
+06.11
17
54
BUTTERWORTH Thomas
GBR
EVO
U18
49.16
44.10
01:33.27
+06.49
18
41
DOYLE Jake
GBR
BSA
U18
49.37
44.39
01:33.77
+07.00
19
34
LAMON Leo
BEL
U30
48.14
45.87
01:34.02
+07.25
20
61
CUNNINGHAM Jack
GBR
EVO
U18
50.51
46.07
01:36.59
+09.82
21
67
TARANTELLI Uberto
GBR
BSA
U21
50.49
47.36
01:37.85
+11.07
22
73
PETRUK Nazariy
UKR
U21
50.16
48.45
01:38.62
+11.85
23
65
WAITT Stuart
GBR
SSC
U21
53.53
47.82
01:41.36
+14.59
24
76
GRAND Hayden
GBR
U30
54.62
49.06
01:43.69
+16.92
25
74
HAY Adam
GBR
BSA
U18
54.72
51.69
01:46.41
+19.64
26
78
THEVELIN Arthur
BEL
U18
58.82
55.52
01:54.35
+27.58
27
87
LUCAS Oliver
GBR
CDC
U18
01:01.23
57.45
01:58.68
+31.91
28
72
MUNDAY William
GBR
DRA
U21
55.73
01:03.22
01:58.95
+32.18
29
89
CLARKE Robert
GBR
Mast-A
01:33.80
58.68
02:32.48
+01:05.71
30
86
FIELDER Howard
GBR
RAF
Mast-A
01:00.30
01:32.41
02:32.71
+01:05.94
1
PUENTE TASIAS Alejandro
ESP
CAEI
U30
DNF
DNF
13
RASSAT Paco
FRA
U21
DNF
DNF
14
MAJOR Billy
GBR
U30
DNF
DNF
17
SILVESTRE Baptiste
FRA
U21
DNF
DNF
20
SCHMITT Thomas
FRA
C.S courchevel
U21
DNF
DNF
22
BIRAN Itamar
ISR
DNF
DNF
25
PIOLAINE Adrien
FRA
S.C morillon
U21
DNF
DNF
26
SCHIELE Louis
FRA
C.S megeve
U21
DNF
DNF
27
BAUR Jules
FRA
Sc Le grand bornand
U18
DNF
DNF
31
FIGUEROA Andres
CHI
U30
DNF
DNF
32
KOULA Jan
CZE
U21
DNF
DNF
38
KICK Euan
GBR
ATC
DNF
DNF
42
BRUNO Benjamin
GBR
BSA
U21
DNF
DNF
44
MILATA Jiri
CZE
U21
DNF
DNF
45
WILSON Reed
USA
U18
DNF
DNF
46
CHRISTEY David
GBR
BSA
U21
DNF
DNF
47
WEEKS Oliver
GBR
AMB
U18
DNF
DNF
48
WAITT Scott
GBR
SSC
U21
DNF
DNF
50
KRABSHUIS Noah
NED
U21
DNF
DNF
51
HOLMES Robert
GBR
EVO
U18
DNF
DNF
52
KOPECKY Adam
CZE
U18
DNF
DNF
53
VOLGGER Thomas
AUT
U21
DNF
DNF
55
HUDSON Tom
GBR
BSA
U18
DNF
DNF
56
HALL Adam
GBR
JRS
U21
DNF
DNF
57
LASH Ben
USA
U21
DNF
DNF
58
BLOOM Ryan
GBR
WCS
U18
DNF
DNF
59
WALKER UTHEIM Harald
GBR
U18
DNF
DNF
60
SUNSHINE Ben
USA
U18
DNF
DNF
62
WINDEN VAN Niels
NED
U18
DNF
DNF
64
BRUERS Quillan
BEL
U18
DNF
DNF
66
LEACH Charlie
GBR
AMB
U18
DNF
DNF
68
PINI Max
GBR
AMB
U18
DNF
DNF
69
WATERMAN Sam
NED
U18
DNF
DNF
70
GILLETT James
GBR
AMB
U18
DNF
DNF
75
DE POURTALES Louis
GBR
BSA
U18
DNF
DNF
77
WIJMAN Thijmen
NED
U18
DNF
DNF
79
MCINTYRE Scott
GBR
BSC
U18
DNF
DNF
80
BESSELAAR Tobias
NED
U18
DNF
DNF
81
FLUCK Adam
GBR
SPR
U18
DNF
DNF
82
KOLAR Martin
CZE
U18
DNF
DNF
83
RICHARDS Alexandre
GBR
BSA
U18
DNF
DNF
84
PRICE Joshua
GBR
CAR
U18
DNF
DNF
85
ROLFE Joshua
GBR
EXL
U18
DNF
DNF
88
FRYERS Toby
GBR
BSA
U18
DNF
DNF
90
OSMOND Cosmo
GBR
BSA
U18
DNF
DNF
30
WILLS Angus
GBR
EVO
U21
52.49
DNS
DNS
2
TAYLOR Laurie
GBR
BSA
43.93
DNF
DNF
5
PIOLAINE Simon
FRA
U30
45.02
DNF
DNF
6
JASICZEK Michal
POL
U30
45.69
DNF
DNF
9
ANGUENOT Leo
FRA
U21
46.07
DNF
DNF
12
ORTEGA Albert
ESP
LMCE
U21
46.36
DNF
DNF
23
MOLLARD Leo
FRA
S.C mont saxonnex
U21
46.94
DNF
DNF
29
INNES Iain
GBR
SSC
48.26
DNF
DNF
33
GUIGONNET Edouard
GBR
U18
52.26
DNF
DNF
40
TODD-SAUNDERS Samuel
GBR
DHO
U30
49.26
DNF
DNF
43
ABRISHAMI Diaco
GBR
BSA
U18
48.35
DNF
DNF
49
KARAVASILI Leonidas
GBR
EVO
U21
49.59
DNF
DNF
63
HOTERMANS Nicolas
BEL
U18
52.24
DNF
DNF
71
SHEPHERD Calum
GBR
ASC
U21
54.27
DNF
DNF
21
ZAZZARO Giovanni
ITA
U21
46.76
DSQ
DSQ